1. Maisījums – bez laba espresso maisījuma jūs nevarēsiet pagatavot labu espresso kafiju. Kafijas maisījumi tiek veidoti, lai iegūtu saldeno garšu, aromātu un vienmērīgumu, kas ir nepieciešams espresso kafijai.
2. Grauzdēšana – bieži espresso kafijas pupiņas tiek grauzdētas pārāk spēcīgi. Tā rezultātā tiek iegūts uzlējums ar rūgtāku un spēcīgāku garšu. Cilvēki, kas prot pagatavot espresso kafijas maisījumu, grauzdē kafijas pupiņas uzmanīgi, lai saglabātu aromātu un cukuru.
3. Malums – dienas laikā regulāri ir jāseko līdzi kafijas malumam, lai ūdens tecēšanas ilgums cauri pareizi pagatavotai kafijas “kūkai” nepārsniegtu 25-30 sekundes. Nelietojiet lielāku vai mazāku presēšanas spiedienu, lai kompensētu kafijas malumu, kas ir kļuvis pārāk rupjš vai smalks.
4. Izlīdzināšana– pēc iebēršanas filtrkausiņā kafija vienmērīgi jāizlīdzina.
5. Presēšana – presējiet kafiju vienu reizi un vienmērīgi, vispirms presējot pie malām un tad centrā.
6. Ūdens minerālvielu saturs – ūdenim, ko izmanto espresso pagatavošanai, obligāti ir jābūt filtrētam. Dažās pilsētās iegūto ūdeni pat būtu nepieciešams bagātināt ar minerālvielām. Piemēram Somijā ūdens ir pārāk”mīksts” un pagatavojot espresso tas “nepaņem” no kafijas visu nepieciešamo. Ar laiku espresso aparātā esošais ūdens zaudē tā sastāvā esošo skābekli, līdz ar to kļūstot bezgaršīgs. Centieties regulāri piepildīt nelielu glāzi ar ūdeni, kad tas ir atdzisis, pagaršojiet to. Ja ūdens garša ir savāda, iespējams ir nepieciešama ūdens filtra maiņa.
7. Ūdens temperatūra – ūdens temperatūrai jābūt 92°-96°C.
8. Ūdens spiediens – caur espresso aparātu plūstošajam filtrētā ūdens spiedienam būtu jābūt 8-9 atm. Šāda spiediena rezultātā veidosies putiņas (crema). Tomēr ievērojiet, ka dažu maisījumu uzliešanai nepieciešams spiediens 6-8 atm.
9. Ievilkšanās laiks – espresso kafijas ievilkšanās laiks ir 25 sekundes +-5 sekundes.
10. Filtrs un kausiņš – filtrkausiņam vienmēr jāsaglabā tāda pati temperatūra kā ūdenim, kas tiek izmantots espresso pagatavošanai. Tāpēc tam vienmēr būtu jāatrodas ievietotam darba grupā.
11. Iekļaušanās laikā – Rīkojies ātri, bet uzmanīgi. Jums būtu jāvelta ne vairāk kā 30 sekundes laika tam, lai kafija espresso pagatavošanai tiktu iebērta, izplatīta, presēta, uzsildīta un uzlieta;
12. Espresso aparāta tīrīšana – šodien tā ir vislielākā ar espresso gatavošanu saistītā problēma. Ja aparāts, kausiņi un filtri netiek regulāri tīrīti, espresso kafijai nekad nebūs svaigas garšas.
13. Espresso dzirnaviņu kopšana – asmeņi ir jānoslauka katru dienu. Kafijas pagatavošanas starplaikos būtu ieteicams izslaucīt kafijas pārpalikumus, kas iekļuvuši starp asmeņiem un dozēšanas konteineri. Atkarībā no ražotāja smeņi ir jānomaina vismaz reizi gadā, lai tie sagatavotu kafijas granulas ar maksimālu virmas laukumu. Šveicē ražotajiem Aequator kafijas automātiem asmeņu garantija, ko dod pats ražotājs ir 1 000 000 kafijas porcijas, kas nozīmē, ja kafijas patēriņš dienā ir 100 krūzītes, tad asmeņi jāmaina ik pēc 27 gadiem.
14. Vides faktori – dienas laikā mainās gan gaisa mitrums, gan temperatūra. Tā kā kafija ir hidroskopiska (tā uzsūc mitrumu), kafijas malums dienas laikā jāpielāgo, lai ieveikšanās laiks nepārsniegtu 25-30 sekundes. Temperatūra neietekmē espresso tik lielā mērā kā gaisa mitrums, tomēr ir svarīgi pirms uzliešanas nepakļaut kafiju pārāk straujām temperatūras izmaiņām.
15. Espresso tasīte – espresso tasītēm ir jābūt siltām. Lielisks risinājums ir tasīšu uzglabāšana virs espresso aparāta tam speciāli paredzētā vietā.
16. Prakse – svarīga ir pieredze un vēlme eksperimentēt. Galvenais ir saprast, ka vienmēr var sasniegt labākus rezultātus. Izmainot kādu no šiem faktoriem, jūs varat uzlabot vai samazināt kafijas kvalitāti. Espresso pagatavošana ir māksla, kam nepieciešama precizitāte un aizraušanās.